Proč si pořídit krb?

Jakou krásnější situaci si můžete představit během zimních dní, než pár pohodlných křesel před hřejivým ohněm z krbu. Každé topidlo s opravdovým ohněm, ať už krb s krbovou vložkou, otevřený krb, krbová kamna nebo klasická kachlová kamna, vytváří v domě příjemnou atmosféru a tvoří pravé „teplo rodinného krbu“.

Pokusíme se Vám zde poradit při výběru typu krbu, krbového příslušenství i Vám nabídnout fotografie krbů pro inspiraci, zkrátka vše co stavba krbů vyžaduje.

Ti, kteří mají to štěstí, že mají doma jeden či dva krby, s nimi vždy zacházejí s určitou úctou a krbu si cení jako jedné z nejdůležitějších částí domova.

Krb totiž není pouhá cihlová díra ve zdi domu ale díky dnešním nejmodernějším postupům při výrobě krbových vložek, komínových systémů a krbových obezdívek je uceleným systémem, který má za cíl co nejlepší využití tepelné energie při minimální kouřivosti z komína a čistému provozu tak, aby se nezvyšovala prašnost v místnosti a mohlo tak být kolem krbu vždy čisto a příjemné teplo.

Krbová sestava zahrnuje kromě samotné krbové vložky, krbového tělesa, komína a kouřovodů také mnoho doplňkových součástí jako jsou různé druhy krbových mřížek, kamenné krbové římsy, obkladové materiály atd.

Dnes si můžete nechat postavit krb přesně podle Vašich představ. Někdo chce klasický krb obezděný lícovými cihlami nebo dnes velmi oblíbený moderní krb, kde je vidět vlastně pouze prosklení krbové vložky, mřížka pro proudění teplého vzduchu do místnosti, případně otvor pro dřevo. Celé krbové těleso je pak jakoby schované ve zdi. Někteří zase chtějí rustikální krb s nejrůznějšími dřevěnými, kamennými a nerezovými dekoracemi. Většinou jde ale o kombinaci všech těchto vlastností.

Jak vybrat ten pravý krb pro Vás?

Výběr toho pravého krbu nebo kamen není nijak jednoduchý. Musíte si pečlivě rozmyslet na co budete krb používat, zda spíše jako dekoraci s občasným zatopením, jako doplněk stávajícího centrálního vytápění či jako hlavního zdroje tepla v celém domě. Neméně důležitý je také design krbu, který je nutné vhodně zakomponovat do celkového vzhledu interiéru, možnost využití krbového tělesa i jinak - třeba různé poličky nebo lavice. Také si je důležité rozmyslet, kam budete odkládat dřevo. Někdo preferuje proutěný koš vedle krbu (zde je potřeba myslet na vyčlenění potřebného prostoru, jiný zas prostor pro dřevo přímo v tělese krbu pod nebo vedle samotné krbové vložky.

Krb pro vytápění

Jestli je pro Vás hlavním důvodem pro pořízení krbu právě vytápění, rozmyslete si, zda chcete vytápět krbem jen jednu místnost, více místností či celý dům. Další důležitou věcí je to, zda krb bude jediným zdrojem tepla v domě nebo ho budete využívat v kombinaci jiným zdrojem. V případě vytápění celého domu krbem se nabízejí dvě základní varianty krbových vložek - teplovzdušné a teplovodní krbové vložky.

Teplo z teplovzdušných krbových vložek lze rozvést po domě buďto samospádem (pouze pro přilehlé místnosti) nebo pomocí ventilátoru nebo sady ventilátorů, kdy lze teplo vést i do místností značně vzdálených od krbu. U teplovodních krbových vložek je výhodou možnost vytápění klasickými radiátory, ale jen nutné počítat s vyššími pořizovacími náklady a nutností někam odvádět teplo pokud si budete chtít zatopit v krbu i během teplejších dní tak aby nedošlo k přehřátí celého systému. Pro tento účel lze použít velké expanzní nádrže nebo třeba využít přebytečné teplo k ohřevu vody v bazénu.

Krb jako designový prvek

Pokud pro Vás krb představuje hlavně zajímavý prvek v interiéru, nabízí se zde opravdu veliký prostor pro fantazii. Předem si dobře rozmyslete, kde se budete nejčastěji během dne vyskytovat a kam by se krb nejvíce hodil. Co se týče samotného designu krbu, existuje opravdu nepřeberné množství variant. Kromě různých druhů samotného krbového tělesa (moderní omítnutý krb, kamenný krb, krb obložený lícovými cihlami či jakékoliv kombinace) lze do krbu zakomponovat mnoho různých doplňků. Běžně se používají kamenné nebo cihlové parapety před krbovou vložku, které mají kromě designu i praktickou funkci - zabraňují vypadávání popela při otevírání dvířek krbové vložky.

Dále máte možnost použít různé dřevěné obklady, nerezové doplňky, nejrůznější typy mřížek pro odvod teplého vzduchu a v neposlední řadě i další příslušenství (různé pohrabáče, lopatky atd.), které se dá sehnat v mnoha designových variantách případně si ho nechat vyrobit.

Druhy krbů

Jednoduché moderní krby

V současnosti jsou velice žádané jednoduché omítnuté krby, které přirozeně zapadají do interiérů novostaveb a rekonstruovaných objektů. Další výhodou je rozhodně nízká cena díky jednoduché konstrukci, většinou z pórobetonu.

U těchto krbů se často setkáváme s atypickými krbovými vložkami s různými druhy prosklení. Oblíbené jsou krbové vložky s předním a bočním prosklením, s oválným nebo předním a zadním prosklením. U krbových vložek s předním a zadním prosklením je nejzajímavější to, že do krbu je vidět ze dvou oddělených místností, přičemž se ale musí počítat s tím, že krb hřeje do obou místností stejně a tak není úplně rozumné dávat krb s předním a zadním prosklením například mezi obývací pokoj a ložnici.

Ložnice totiž bývá o poznání menší a tak může snadno nastat situace, kdy bude v obývacím pokoji chladno a v malé ložnici naopak horko - přitom by to mělo být spíše naopak. Tento problém se dá částečně vyřešit vhodným umístěním větracích mřížek pro odvod teplého vzduchu.

Cihlové krby

U nás dříve velice oblíbené krby z cihel se hodí do nejrůznějších typů interiérů. Například v moderních domech mohou zpestřit mnohdy velmi jednoduchý téměř nudný architektonický styl. Nejčastěji se používají klasické pálené cihly, nebo lícové cihly, u kterých výrobci nabízejí velký výběr vzhledu i barevných provedení - žádané jsou například lícové cihly v rustikálním provedení nebo různé imitace kamene.

Kamenné krby

Krby z přírodního kamene jsou jedny z nejkrásnějších. I když mnohdy je jejich cena poněkud vyšší - záleží samozřejmě hlavně na druhu kamene. Do moderních interiérů většinou lépe zapadají krby z rovných kamenů, do zdobenějších či rustikálních interiérů jsou vhodné i krby z přírodních kamenů různých velikostí.

Krby s dřevěným obložením

Dřevo se jako hlavní obkladový materiál krbů používá poměrně zřídka a možná právě proto jsou dřevěné krby velmi zajímavým doplňkem interiéru, kterým určitě vzbudíte obdiv u každé návštěvy. Vzhledem k tomu že takové obložení krbu má často různé ozdobné prvky, bývá z velmi kvalitních dřev a je vyráběno na zakázku, cena takového krbu bývá dosti vysoká. Mnohem častější je použití dřeva v kombinaci s moderním jednoduchým krbem, kamenem nebo lícovými cihlami. Ze dřeva může být například římsa nad krbem, která může sloužit jako polička na dekorační předměty.

Krbové příslušenství

Pod krbové příslušenství spadá mnoho nejrůznějších praktických krbových doplňků. Nejčastěji se jedná o krbové mřížky (natřené, nerezové či dřevěné), různé pohrabáče a lopatky na popel, proutěné nebo železné koše a držáky na dřevo, ochranné ohrádky před krb, kyblíky na popel z krbu, smetáčky na popel nebo třeba i dřevěné měchy na rozfoukávání ohně.

Krbové mřížky

Krbové mřížky slouží k odvodu teplého vzduchu z uzavřeného krbového tělesa, ve kterém je umístěna samotná krbová vložka. Krbové mřížky mohou být z různých tepluodolných materiálů a mohou mít různý tvar. Velikost mřížky je však nutné vybírat s ohledem na výkon krbové vložky a velikost odvětrávaného prostoru.

Pohrabáče a lopatky na popel z krbu

Krbové pohrabáče a lopatky bývají nejčastěji zavěšeny na stojanu, vyrobené z kovu případně se dřevěnými madly. Často mívají různé dekorační prvky.

Koše na dřevo

Kdo nechce nebo nemá možnost odkládat připravená polena do speciální police přímo v tělese krbu, může využít velkého množství nabízených košů či stojanů. Při výběru je potřeba si uvědomit, že málokdo chce několikrát za večer chodit ven pro dřevo a proto je lepší vždy zvolit větší variantu koše nebo stojanu. Na to je nutné pamatovat i při samotné stavbě krbu a nechat si na koš dostatečný prostor blízko krbu.

Ochranné ohrádky před krb

Ohrádky před krbem mají kromě estetického významu hlavně význam ochranný, zabraňují například dětem, aby se o krb spálily, nebo prostě jen brání vzniku velkého tepla přímo před krbem a usměrňují teplo směrem vzhůru.

Nahoru